info@goztepeingilizkultur.com

TOEFL / IELTS

ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP DİL SINAVININ ÖNEMİ NEDİR?

 

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için dünya üzerinde uluslararası geçerliliğe sahip iki popüler sınav vardır:

Birincisi; Cambridge Üniversitesi (İngiltere) ve British Council (İngiltere) işbirliği ile düzenlenen IELTS ve ikincisi de ETS (Amerika) tarafından düzenlenen TOEFL testidir.

IELTS ya da TOEFL gibi sınavlar TÜM DÜNYADA İngilizce iletişim kurabildiğinizi gösteren en geçerli sınavlardır.

 

BU SINAVLARA YÖNELİK EĞİTİM ALMAK SİZLERE NE GİBİ KATKILAR SAĞLAR?


-Yurtiçi veya yurtdışında nitelikli bir üniversitede eğitim almak mı istiyorsunuz?
-Özel bir üniversitede yüksek lisans/doktora çalışmaları yapmak ve burs mu almak istiyorsunuz?
-Ya da üniversitenizin hazırlık sınıfını geçip kendi bölümünüze geçiş yapmak mı istiyorsunuz?
-Amacınız daha iyi bir kariyer yapmak veya maaş artışı sağlamak mı?
-İş veya eğitim amacıyla yabancı bir ülkeye gitmek mi istiyorsunuz?
-Kendiniz ve çocuklarınız için daha iyi fırsatlar yaratmak ve bu sebeple yurt dışına göç başvurusu yapmak mı istiyorsunuz?


Yukarıda saydığımız amaçlardan hangisine sahip olursanız olun bunları gerçekleştirmenin ilk şartı; uluslararası geçerliliğe sahip bir dil sınavından (IELTS/TOEFL) ‘Dil Yeterlilik Sertifikası’ almak ve mutlaka İngilizce iletişim kurmakla ilgili becerilerinizi ispatlamak olacaktır.

 

SINAVLARIN İÇERİĞİ:


- IELTS ya da TOEFL sınavları akademik ve iş çevresinde tam anlamıyla İLETİŞİM kurmanızı gerektirecek 4 ana modülde listening (dinleme), reading (yazma) ve writing (yazma) ve en önemlisi olan speaking (konuşma) alanlarında ki yeterliliğinizi ölçer.

 

İKİ SINAVIN FARKLILIKLARI NEDİR?


-Hem IELTS hem de TOEFL yukarıda belirttiğimiz gibi 4 ana modülden oluşur. Ayda 3 veya 4 kez yapılan sınavlardır.
-İki sınav arasındaki en büyük fark; IELTS sınavı kağıt üzerinde bildiğimiz klasik test tipi bir sınav iken, TOEFL sadece internet üzerinden online yapılan bir sınavdır.
-IELTS sınavının speaking (konuşma) bölümünde eğitmenle yüz yüze iletişim kurarsınız, TOEFL sınavının speaking bölümünde ise size yöneltilen soruyu bilgisayara bağlı olan mikrofona cevaplarsınız.
-IELTS sınavının toplam süresi 2 saat 30 dakika (written exam) yazılı kısım, 11-14 dakika (speaking) konuşma kısmından oluşur.
- TOEFL sınavının tamamı bilgisayar üzerinde yapılır ve toplam 4 saat 15 dakikadır.

 

GELECEK ve KARİYER İLE İLGİLİ FIRSATLAR


- Yurt dışı göçmenlik vizesi için başvurduğunuz zaman sizden istenecek ilk koşul, yaşayacağınız ülkenin dilini, resmi ve gayri resmi ortamda, sözlü ve yazılı kullanabilme yeterliliği olacaktır. Elinizde uluslararası çapta geçerli bir İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS/TOEFL) olduğu takdirde gelecekte önünüze çıkabilecek fırsatlar sadece ülkenizle sınırlı kalmayacak, bu sınavlardan alacağınız belge ile sizlere yurtdışının kapıları da açılacaktır.

- Yurt Dışı üniversitelerde eğitim: Yurt dışında bir üniversitede lisans/yüksek lisans/doktora eğitimi almak istediğiniz zaman ilk koşul İngilizce olacaktır.

- İş Yerinde Kariyer Fırsatı: Birçok işveren tarafından uluslararası geçerliliğe sahip bir dil sertifikasına sahip olmak iş yerinizde başarı fırsatlarınızı arttırır ve sizi hep birkaç adım öne çıkarır. Bunun tek sebebi dili pratikte kullanabilmeniz değildir sadece. Dil ve kültür birbirinden ayrılmaz iki önemli unsur olduğu için, dile hakim olmak o dilin kültürüne de hakim olduğunuzu gösterir. Böylece iş yerinizin yurt dışı bağlantılı çalışmaları içinde aranan/tercih edilen personel olursunuz.

- Üniversitede burs imkanı: Yurt içinde ve yurt dışındaki bir çok üniversitede eğitim almak istediğinizde burs avantajlarınız artar.

 

Göztepe İngiliz Kültür Dil Okulu’nun size sağlayacağı katkılar nelerdir?


-Deneyimli, uzman kadrosu ve sınav eğitmenliği konusunda referansları olan hocalarımızla, ister grup isterseniz birebir özel ders alabilirsiniz. Sadece eğitim aldığınız süreçte değil, sınava kayıt yaptırma, yurt dışında eğitim almak amaçlı geliyorsanız yurt dışında okul araştırma ve kayıt esnasında da danışmanlık sağlıyoruz.Hemen TIKLA-ARA!
(0216) 330 0136
Hemen TIKLA-YAZ!
Whatsapp Hattı